Pliki cookie możesz zablokować w dowolnym momencie, zmieniając ustawienia prywatności swojej przeglądarki internetowej.

Polityka Prywatności    ROZUMIEM

Jesteśmy w przededniu nowej wojny technologicznej.

Internet rzeczy nie jest tym, czym wydaje się na pierwszy rzut oka. Nazwa może być myląca. Wbrew pozorom Internet rzeczy (IoT) wcale nie jest internetem „rzeczy”, lecz danych. Gdyby nie dane, które stanowią paliwo IoT, byłby on tylko fabryką elektrośmieci. Jest to gigantyczne mrowisko komunikujących się ze sobą smart-przedmiotów, czujników i sensorów, po bardziej wnikliwym spojrzeniu okazuje się przede wszystkim światem radykalnie nowych danych. To stara (nowa) Big Data, tylko że w milionach technologicznych odsłon.

Destrukcyjne możliwości botnetów i ataki DDoS z wykorzystaniem IoT mogą w najbliższych latach stanowić poważne zagrożenie, jeżeli producenci sprzętu oraz rządzący nie zadbają o kwestie bezpieczeństwa. A co, jeśli cyberprzestępcy wykorzystają w tej dziedzinie ransomware? Czarny scenariusz to konieczność zapłacenia okupu w celu odpalenia samochodu czy wydostania się z własnego domu.

IoT Inspector – Inteligetny skaner stanu bezpieczenstwa urządzeń w sieciach Internet of Things (IoT).
W chwili obecnej zdecydowana większość cyber ataków, w tym tych najbardziej groźnych, odbywa się poprzez urządzenia IoT, tak popularne obecnie jak kamery, drukarki, klimatyzatory, windy, etc. Ekspotencjalny wzrostu ilości takich urządzeń w sieciach (według prognoz firm konsultingowych, od 20-38 miliardów takich urządzeń w sieci do końca roku 2020) powoduje, że ten obszar ryzyka staje się najważniejszym wyzwaniem IT naszych czasów.

Zagrożenia dla Przedsiębiorstw mogą być kolosalne, od choćby konsekwencji finansowych wynikających z utraty danych objętych regulacjami RODO, kończąc na uszkodzeniach sieci przesyłowych, elementów przemysłowej automatyki, czy wręcz zagrożeniach życia pracowników i klientów (jak może to mieć miejsce w odniesieniu do rozwijającego się obszaru tzw. AUTONOMICZNYCH POJAZDÓW). Rozwiązanie oferowane we współpracy z austriacką firmą SEC Consult, stworzone pierwotnie do celów badawczych, umożliwia natychmiastowe wykrywanie zagrożeń w sieciach IoT.

Więcej na stronach IoT Insprctor
Prezentacja IoT Insprctor (pdf)
Przykładowy raport IoT Insprctor (pdf)